Top

تگ و لیبل امنیتی

تگ و لیبل های امنیتی

تگ فروشگاهی
تگ یک قطعه پلاستیکی می باشد که درون آن یک سنسور به همراه مکانیزم قفل می باشد که بر روی اجناس مختلف نصب می گردد تا در صورت بیرون رفتن کالا به صورت غیر مجاز خارج شدن خود را به گیت ضد سرقت فروشگاهی اعلام نماید . تگ فروشگاهی دارای انواع مختلفی می باشد که با توجه به کاربری فروشگاه یک یا چند مدل از آن مورد استفاده قرار می گیرد .
تگ فروشگاهی سخت معمولا برای صنف پوشاک و کیف و کفش ، لوازم خانگی مورد استفاده قرار می گیرد تگ های سخت از سه قسمت اصلی : ۱- بدنه از جنس مواد پلاستیکی (ABS ).      ۲- فقل مکانیکی.       ۳- واکنش گر مغناطیسی ( سیم پیچ و خازن )  تشکیل شده اند .
کیفیت و قیمت تگ های فروشگاهی  به عواملی که در بالا اشاره شد بستگی دارد . برای تشخیص تگ های مرغوب از غیر مرغوب می توانید تگ ها را در موارد زیر با هم مقایسه کنید .

تگ های مرغوب :

 1. دارای بدنه از جنس مواد پلاستیکی نو می باشند یعنی شرکت تولیدکننده بجای مواد پلاستیکی بازیافتی از مواد اولیه پتروشیمی استفاده کرده است . برای تشخیص اینکه از مواد اولیه استفاده شده یا مواد بازیافتی ، از میزان سختی تگ می توان فهمید ، اگر بدنه تگ شکننده و سخت باشد یعنی خلوص مواد اولیه آن پایین تر می باشد و اگر نرم و غیر شکننده باشد یعنی از مواد اولیه نو در آن استفاده شده است . تگ های فروشگاهی اسپینر با توجه به ظاهر براق و عدم شکنندگی در مقابل ضربه ، استفاده از ABS نو و دسته اول را نمایان می کند .
 2. قفل مکانیکی از مهم ترین قسمت های تگ های فروشگاهی سخت می باشد به طوری که اگر جنس قفل تگ فروشگاهی از آلیاژ نا مناسب که دچار زنگ زدگی می شود استفاده گردد ، تگ پس از بسته شدن ممکن است هرگز باز نشود و فروشنده قادر به فروش کالا نگردد . برای قفل تگ های مرغوب به دنبال نشانه های زیر باشید : ۱-       قدرت فنر و طول آن زیاد باشد و از آلیاژ مناسب در ساخت آن استفاده شده باشد .
  ۲-       مکانیزم عملگر قفل تگ یک تکه باشد و به صورت تراش خورده استفاده شده باشد .
  ۳-       ساچمه ها از جنس فولاد باشد .
  ۴-       سوراخ درپوش دارای قطر مناسب سوزن باشد و همچنین شیب مخروط آن از طول فنر تبعیت کند .
  لذا نشانه های قفل تگ نامرغوب را می توان در استفاده از فنر با آلیاژ نرم و قدرت و طول کم و مکانیزم عملگر پرس شده به جای تراش خورده و همچنین ساچمه های آهنی با آبکاری استیل دانست. معمولا تگ های فروشگاهی نامرغوب بعد از چند بار باز و بسته شدن خاصیت فنری خود را از دست می دهند و فروشنده نمی تواند تگ را از روی لباسی که مشتری آن را خریداری کرده جدا کند.
 3. قسمت اصلی تگ قسمت سیم پیچ آن می باشد که در تگ های مرغوب جنس سیم پیچ آن از مس بوده و طول سیم آن بیشتر از نوع  نامرغوب است  .

 

 اما  این نکته حائز اهمیت است که تست و شناسایی تگ مرغوب از نامرغوب در تخصص شما نمی باشد و شما در خرید تگ فروشگاهی باید از مشاوره درست و صادقانه برخوردار باشید.
متاسفانه بیش از ۸۰ درصد از تگ های موجود در بازار نامرغوب بوده و برخی از شرکتها که به دلیل ضعف گیت های ضد سرقت فروشگاهی خود در قدرت شناسایی تگ به تگ های مرغوب روی آورده اند تگ های چینی را به اسم تگ های سوئدی ارائه می دهند ، به این صورت که تگ های قوی را در کنار گیت های ضد سرقت فروشگاهی ضعیف خود قرار می دهند تا ضعف دستگاه را پوشش دهند این در حالی می باشد که شرکت آساوو به عنوان یک تولید کننده دارای تگ های مرغوب و قوی به همراه گیت های فروشگاهی مرغوب می باشد .

لیبل امنیتی

لیبل امنیتی با توجه به تکنولوژی آن که لیبل RF یا لیبل AM  باشد می توان دسته بندی کرد .
لیبل های RF در تنوع و اندازه های زیادی تولید می شوند و بخاطر چسبندگی بالا و قطر کم (در حد یک میلیمتر) برای کتاب و انتشاراتی ها ، هایپرمارکت ها ، پلاسکو و …. استفاده می شود اما یکی از معایب این لیبل عدم پاسخگویی آن بر روی اجناس فلزی می باشد . لیبل AM دارای تنوع محدود و چسبندگی کمترنسبت به لیبلRF بوده و یکی از مزایای این لیبل پوشش دهی اجناس فلزی می باشد که کاربرد این لیبل را برای کاربری های لوازم جانبی موبایل و لوازم آرایشی و بهداشتی مناسب می کند

هرکدام از اصناف مختلف به لیبل و تگ فروشگاهی مخصوص خود را دارد که شما می توانید با توجه به کاربری فروشگاه خود که یکی از موارد کتاب و انتشاراتی ها ، هایپرمارکت ها ، لوازم جانبی موبایل ، لوازم آرایشی و بهداشتی ، صنف پوشاک و فروشگاه کیف و کفش در این وبسایت رجوع نمایید و نوع تگ مصرفی صف خودرا متوجه شوید .

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.